Menu

KOLORY WIOSNY

Dzisiejsza propozycja zajęć

Szukamy pary – nazywanie wiosennych roślin, łączenie w pary i kolorowanie. Karty pracy str.2

Odgłosy wiosny- ćwiczenia ortofoniczne.

Wiosna –praca plastyczna, malowanie farbami akwarelowymi „mokre na mokrym”, malowanie farbami w kolorach wiosny, rozwijanie umiejętności dostrzegania barw wokół siebie, rozpoznawanie i nazywanie kolorów podstawowych, eksperymentowanie z barwami i tworzenie nowych kolorów

Przykład jednego z rodzajów ćwiczeń ortofonicznych

Ćwiczenia oddechowe – mają na celu nauczenie różnicowania fazy wdechowej i wydechowej, zwiększenie pojemności płuc, pogłębienie oddechu, wydłużenie fazy wydechu, stosowania przerw we właściwych miejscach na nabranie powietrza w czasie mówienia, a także rozluźnienie i uspokojenie dziecka. Wśród ćwiczeń oddechowych można wyróżnić ćwiczenia mobilizujące aparat oddechowy, kształtujące oddychanie brzuszno-przeponowe, łączące oddychanie z ruchem oraz ćwiczenia oddechowo-fonacyjne.

Przykłady ćwiczeń oddechowych: • głęboki wdech i wydech,

  • wąchanie kwiatka,
  • dmuchanie na wiatraczek,
  • nadmuchiwanie balonika,
  • wypuszczanie powietrza z balonika,
  • dmuchanie przez rurkę zanurzoną w wodzie – „bulgotanie”
  • dmuchanie na lekkie przedmioty: watki, kawałki styropianu, piłeczki,
  • dmuchanie przez rurkę na płatki bibuły,
  • zdmuchiwanie chrupek z gładkiej i szorstkiej powierzchni,
  • podrzucanie piórek lub watek dmuchaniem na nie,
  • naśladowanie szumu wiatru,