Menu

Jak pomóc dziecku pokonać stres?

Dziecko powinno się czuć bezpieczne i kochane. Z jednej strony dajemy dzieciom więcej wolności, liczymy się z ich zdaniem, z drugiej jednak bywa, że zabieramy im poczucie bezpieczeństwa. Dzieci muszą zmierzyć się z ogromną masą bodźców, które dodatkowo je obciążają. Jak rozpoznać, że dziecko się stresuje? Jest wiele objawów, często nawet sprzecznych ze sobą. Dziecko może nie chcieć jeść lub wręcz przeciwnie- objadać się. Bywa agresywne lub osowiałe. Często dzieci prócz objawów psychicznych mają też dolegliwości somatyczne, jak bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty, czy ogólne osłabienie. Trzeba obserwować dziecko, jak najwięcej z nim rozmawiać, spędzać razem czas. Gdy widzimy, że dziecko nie radzi sobie ze stresem i pojawiają się u niego zaburzenia zachowania, można pomyśleć o psychoterapii.